• B/H/S
  • ENG

Zahtjevi za energijsku efikasnost u zgradarstvu u Federaciji BiH u fazi pripreme projektne dokumentacije

Svaka zgrada, ovisno o vrsti i namjeni mora biti projektirana, izgrađena i održavana tako da ispunjava zahtjeve u pogledu energijske efikasnosti, propisane  Zakonom o energijskoj efikasnosti u Federaciji BiH (“Službene novine Federacije BiH”, broj 22/17) i podzakonskim aktima.

Zahtjevi za energijski efikasnom zgradom shodno njenoj namjeni, odnose se na ispunjavanje minimalnih zahtjeva za energijskim karakteristikama zgrada i njenih posebnih dijelova,  koji su propisani Pravilnikom o minimalnim zahtjevima za energijskim karakteristikama zgrada (“Službene novine Federacije BiH”, broj 81/19 i 34/23) i Uredbom o provođenju energijskih audita i izdavanju energijskog certifikata („Službene novine Federacije BiH“, br. 87/18), a u fazi pripreme projektne dokumentacije dokazuju se kroz:

 

Analiza upotrebe alternativnih sistema snabdijevanja energijom

Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje urbanističke saglasnosti za nove zgrade sa složenim tehničkim sistemom (individualne objekte, zgrade ili skupine zgrada), investitor u okviru Idejnog projekta mora priložiti i „Analizu upotrebe alternativnih sistema snabdijevanja energijom“.

Sadržaj i izrada Analize propisana je Pravilnikom o minimalnim zahtjevima za energijskim karakteristikama zgrada i “Studijom primjenjivosti alternativnih sistema u Federaciji Bosne i Hercegovine“.

„Analizu upotrebe alternativnih sistema snabdijevanja energijom“ izrađuju projektanti u okviru Idejnog projekta.

 

Elaborat o energijskim karakteristikama zgrade

Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za građenje nove zgrade odnosno značajne obnove postojeće zgrade, investitor u okviru tehničke dokumentacije (Glavnog projekta), mora priložiti „Elaborat o energijskim karakteristikama zgrade“ koji sadrži dokaze o ispunjavanju minimalnih zahtjeva za energijskim karakteristikama zgrade u skladu sa Pravilnikom o minimalnim zahtjevima za energijskim karakteristikama zgrada.

Sadržaj i izrada Elaborata i Iskaznice energijskih karakteristika zgrade propisani su Pravilnikom o minimalnim zahtjevima za energijskim karakteristikama zgrada.

„Elaborat o energijskim karakteristikama zgrade“ izrađuju i potpisuju, stručna kvalificiranih lica kako je to propisano Pravilnikom, a koja posjeduju Uvjerenje o uspješno završenom programu osposobljavanja  izdato od strane Federalnog ministarstva prostornog uređenja. Reviziju Elaborata vrše i potpisuju fizička ili pravna lica kako je to propisano Pravilnikom i Uredbom o uvjetima za davanje i oduzimanje ovlaštenja za obavljanje energijskih audita i energijsko certificiranje zgrada („Službene novine Federacije BiH“ broj 87/18), a koja imaju ovlaštenje izdato od strane Federalnog ministarstva prostornog uređenja.

Registar stručnih kvalificiranih lica kao i ovlaštenih fizičkih i pravnih lica, objavljen je na https://fmpu.gov.ba/energetska-efikasnost/registar/

 

Obaveza pribavljanja Energijskog certifikata za zgrade u Federaciji BiH

Svaka zgrada, ovisno o vrsti i namjeni mora biti projektirana, izgrađena i održavana tako da ispunjava zahtjeve u pogledu energijske efikasnosti, propisane  Zakonom o energijskoj efikasnosti u Federaciji BiH (“Službene novine Federacije BiH”, broj 22/17) i podzakonskim aktima.

Zahtjevi za energijski efikasnom zgradom shodno njenoj namjeni, odnose se na ispunjavanje minimalnih zahtjeva za energijskim karakteristikama zgrada i njenih posebnih dijelova,  koji su propisani Pravilnikom o minimalnim zahtjevima za energijskim karakteristikama zgrada (“Službene novine Federacije BiH”, broj 81/19 i 34/23) i Uredbom o provođenju energijskih audita i izdavanju energijskog certifikata („Službene novine Federacije BiH“, br. 87/18).

 

Energijski certifikat zgrade (certifikat o energijskoj efikasnosti)

Energijska efikasnost zgrade ili dijela zgrade kao samostalne upotrebne cjeline za koju je potrebno koristiti energiju za održavanje unutrašnje projektirane temperature u skladu sa njenom namjenom, prema Uredbi o provođenju energijskih audita i izdavanju energijskog certifikata, dokazuje se Energijskim certifikatom zgrade koji vlasnik mora pribaviti za:

Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje upotrebne dozvole za zgradu odnosno njenu samostalnu upotrebnu cjelinu za koju je potrebno koristiti energiju za održavanje unutrašnje projektirane temperature u skladu sa njenom namjenom, prije tehničkog prijema zgrade, investitor mora pribaviti Energijski certifikat zgrade.

Metodologija za utvrđivanje energijskih karakteristika zgrada sa algoritmom za proračun istih kao i izgled i sadržaj Energijskog certifikata zgrade, propisani su Uredbom o provođenju energijskih audita i izdavanju energijskog certifikata.

Izuzeće od obaveze posjedovanja Energijskog certifikata zgrade propisano je Uredbom o provođenju energijskih audita i izdavanju energijskog certifikata.

Energijski audit zgrade i energijsko certificiranje zgrade provode fizička ili pravna lica kako je to propisano Uredbom o uvjetima za davanje i oduzimanje ovlaštenja za obavljanje energijskih audita i energijsko certificiranje zgrada („Službene novine Federacije BiH“ broj 87/18), a koja posjeduju ovlaštenje izdato od strane Federalnog ministarstva prostornog uređenja.

Registar ovlaštenih fizičkih i pravnih lica objavljen je na  https://fmpu.gov.ba/energetska-efikasnost/registar/