Zahtjevi za energijsku efikasnost u zgradarstvu u Federaciji BiH u fazi pripreme projektne dokumentacije
Svaka zgrada, ovisno o vrsti i namjeni mora biti projektirana, izgrađena i održavana tako da ispunjava zahtjeve u pogledu energijske efikasnosti, propisane Zakonom o energijskoj efikasnosti u Federaciji BiH (“Službene novine Federacije BiH”, broj 22/17) i podzakonskim aktima.
Zahtjevi za energijski efikasnom zgradom shodno njenoj namjeni, odnose se na ispunjavanje minimalnih zahtjeva za energijskim karakteristikama zgrada i njenih posebnih dijelova, koji su propisani Pravilnikom o minimalnim zahtjevima za energijskim karakteristikama zgrada (“Službene novine Federacije BiH”, broj 81/19 i 34/23) i Uredbom o provođenju energijskih audita i izdavanju energijskog certifikata („Službene novine Federacije BiH“, br. 87/18), a u fazi pripreme projektne dokumentacije dokazuju se kroz:
- izradu Analize upotrebe alternativnih sistema snabdijevanja energijom u svrhu ishodovanja urbanističke saglasnosti i
- izradu Elaborata energijskih karakteristika zgrada u svrhu ishodovanja odobrenja za građenje.
Analiza upotrebe alternativnih sistema snabdijevanja energijom
Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje urbanističke saglasnosti za nove zgrade sa složenim tehničkim sistemom (individualne objekte, zgrade ili skupine zgrada), investitor u okviru Idejnog projekta mora priložiti i „Analizu upotrebe alternativnih sistema snabdijevanja energijom“.
Sadržaj i izrada Analize propisana je Pravilnikom o minimalnim zahtjevima za energijskim karakteristikama zgrada i “Studijom primjenjivosti alternativnih sistema u Federaciji Bosne i Hercegovine“.
„Analizu upotrebe alternativnih sistema snabdijevanja energijom“ izrađuju projektanti u okviru Idejnog projekta.
Elaborat o energijskim karakteristikama zgrade
Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za građenje nove zgrade odnosno značajne obnove postojeće zgrade, investitor u okviru tehničke dokumentacije (Glavnog projekta), mora priložiti „Elaborat o energijskim karakteristikama zgrade“ koji sadrži dokaze o ispunjavanju minimalnih zahtjeva za energijskim karakteristikama zgrade u skladu sa Pravilnikom o minimalnim zahtjevima za energijskim karakteristikama zgrada.
Sadržaj i izrada Elaborata i Iskaznice energijskih karakteristika zgrade propisani su Pravilnikom o minimalnim zahtjevima za energijskim karakteristikama zgrada.
„Elaborat o energijskim karakteristikama zgrade“ izrađuju i potpisuju, stručna kvalificiranih lica kako je to propisano Pravilnikom, a koja posjeduju Uvjerenje o uspješno završenom programu osposobljavanja izdato od strane Federalnog ministarstva prostornog uređenja. Reviziju Elaborata vrše i potpisuju fizička ili pravna lica kako je to propisano Pravilnikom i Uredbom o uvjetima za davanje i oduzimanje ovlaštenja za obavljanje energijskih audita i energijsko certificiranje zgrada („Službene novine Federacije BiH“ broj 87/18), a koja imaju ovlaštenje izdato od strane Federalnog ministarstva prostornog uređenja.
Registar stručnih kvalificiranih lica kao i ovlaštenih fizičkih i pravnih lica, objavljen je na https://fmpu.gov.ba/energetska-efikasnost/registar/
Obaveza pribavljanja Energijskog certifikata za zgrade u Federaciji BiH
Svaka zgrada, ovisno o vrsti i namjeni mora biti projektirana, izgrađena i održavana tako da ispunjava zahtjeve u pogledu energijske efikasnosti, propisane Zakonom o energijskoj efikasnosti u Federaciji BiH (“Službene novine Federacije BiH”, broj 22/17) i podzakonskim aktima.
Zahtjevi za energijski efikasnom zgradom shodno njenoj namjeni, odnose se na ispunjavanje minimalnih zahtjeva za energijskim karakteristikama zgrada i njenih posebnih dijelova, koji su propisani Pravilnikom o minimalnim zahtjevima za energijskim karakteristikama zgrada (“Službene novine Federacije BiH”, broj 81/19 i 34/23) i Uredbom o provođenju energijskih audita i izdavanju energijskog certifikata („Službene novine Federacije BiH“, br. 87/18).
Energijski certifikat zgrade (certifikat o energijskoj efikasnosti)
Energijska efikasnost zgrade ili dijela zgrade kao samostalne upotrebne cjeline za koju je potrebno koristiti energiju za održavanje unutrašnje projektirane temperature u skladu sa njenom namjenom, prema Uredbi o provođenju energijskih audita i izdavanju energijskog certifikata, dokazuje se Energijskim certifikatom zgrade koji vlasnik mora pribaviti za:
- novu/postojeću zgradu u svrhu dobijanja upotrebne dozvole;
- postojeću zgradu ili dio zgrade koji se prodaje, iznajmljuje ili daje u zakup;
- zgradu javne namjene koja ima korisnu površinu veću od 500 m2 i za koju je propisana obaveza javnog izlaganja Energijskog certifikata.
Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje upotrebne dozvole za zgradu odnosno njenu samostalnu upotrebnu cjelinu za koju je potrebno koristiti energiju za održavanje unutrašnje projektirane temperature u skladu sa njenom namjenom, prije tehničkog prijema zgrade, investitor mora pribaviti Energijski certifikat zgrade.
Metodologija za utvrđivanje energijskih karakteristika zgrada sa algoritmom za proračun istih kao i izgled i sadržaj Energijskog certifikata zgrade, propisani su Uredbom o provođenju energijskih audita i izdavanju energijskog certifikata.
Izuzeće od obaveze posjedovanja Energijskog certifikata zgrade propisano je Uredbom o provođenju energijskih audita i izdavanju energijskog certifikata.
Energijski audit zgrade i energijsko certificiranje zgrade provode fizička ili pravna lica kako je to propisano Uredbom o uvjetima za davanje i oduzimanje ovlaštenja za obavljanje energijskih audita i energijsko certificiranje zgrada („Službene novine Federacije BiH“ broj 87/18), a koja posjeduju ovlaštenje izdato od strane Federalnog ministarstva prostornog uređenja.
Registar ovlaštenih fizičkih i pravnih lica objavljen je na https://fmpu.gov.ba/energetska-efikasnost/registar/